Przesadzanie dużych i małych drzew, w tym wieloletnich

Odpowiednią porą na zmianę lokalizacji roślin jest późna jesień lub wczesna wiosna, gdyż panują wówczas optymalne temperatury powietrza połączone z właściwą wilgotnością gleby. Dlatego jest to dobry czas na przesadzanie dużych i małych drzew, w tym wieloletnich. Warto jednak pamiętać, że nie należy wykonywać tego procesu w przypadku okazów liczących sobie 25 lat. O czym jeszcze trzeba wiedzieć przed przeniesieniem rośliny?

Ważne informacje na temat przesadzania drzew

W przypadku małych egzemplarzy liczących niewiele lat proces ten można przeprowadzić samodzielnie, choć zalecamy skonsultować to wcześniej ze specjalistami. Należy wykopać dół, który pomieści całą bryłę korzeniową, wypełnić dno przekompostowanym podłożem oraz je nawilżyć. Potem należy wykopać roślinę, przenieść ją na płachtę i przetransportować w nowe miejsce. Na koniec wystarczy umieścić ją w dole, zasypać korzenie ziemią i obficie podlać oraz posypać zewnętrzną powierzchnię korą lub trocinami, by ograniczyć parowanie wody. Istotne jest, aby pamiętać, że roślina po przesadzeniu powinna być ustawiona w ten sam sposób względem stron świata, co wcześniej.

W przypadku małych i kilkuletnich drzew proces ten nie sprawi więc trudności. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o duże okazy. Wówczas warto zlecić to zadanie firmie posiadającej doświadczenie i dysponującej odpowiednim sprzętem.

Profesjonalne przesadzanie wieloletnich drzew

Zmiana lokalizacji dużych egzemplarzy liściastych i iglastych wymaga zastosowania maszyn, które umożliwią przeniesienie w sposób bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla rośliny. Warto wykonać to w dwóch etapach – kilka miesięcy wcześniej wykopać mały rowek wokół pnia i wypełnić go żyzną glebą, co ułatwi przyjęcie okazu w nowym miejscu, a następnie przystąpić do zmiany lokalizacji. Jeśli pień jest duży do przeniesienia niezbędna będzie specjalna maszyna. Procesu tego nie można przeprowadzić na okazach, których wiek przekracza 25 lat.

Warto więc skorzystać z usług firmy z tego zakresu, jak Ogrody Markowe. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu poznania szczegółów naszej oferty przesadzania małych i dużych drzew!