Założenie łąki kwietnej

Posiadanie własnego ogródka to ogromny przywilej, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy to każdą wolną chwilę spędzamy poza domem. Upodobania ogrodnicze bywają różnie, a nie zawsze trzeba cały teren przeznaczyć na trawnik, który wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ciekawą alternatywą jest łąka kwietna. Jak się za to zabrać? Sprawdź!

Dlaczego warto część ogrodu przeznaczyć na łąkę kwietną?

Na samym początku warto podkreślić, że rozwiązanie to wprowadza do ogrodu odrobinę kontrolowanego chaosu. Kolorowa estetyka i wielość rosnących roślin i kwiatów z pewnością przyciągnie wzrok przechodniów czy domowników. Łąka kwietna wielu osobom może kojarzyć się z beztroskimi wakacjami na wsi czy dzieciństwem spędzanym w całości na podwórku.

Ponadto ta ogrodnicza aranżacja to ogromny ukłon w kierunku ekologii i środowiska. Mieszanka polnych i łąkowych kwiatów, których w naturalnym ekosystemie jest coraz mniej, stwarza środowisko dla motyli, pszczół i trzmieli, które uznawane są za jedne z bardziej pożytecznych owadów. Łąka kwietna jest bardzo prosta w założeniu i nie wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych, które są ograniczone niemalże do minimum.

Jak przygotować ogród i glebę pod łąkę kwietną?

Przed przygotowaniem podłoża pod siew, należy przemyśleć i zaplanować miejsce, w którym łąka kwietna zostanie założona. Pod warunkiem, że ma być ona tylko fragmentem całości. Takie rozwiązanie idealnie współgra z ogrodami w stylu wiejskim, naturalnym i angielskim.

Przede wszystkim teren należy zaorać pozbywając się wcześniejszej roślinności. Warto zadbać o ręczne rozdrobnienie gleby, w której będą kiełkować nasiona. Po wstępnym przygotowaniu, należy odczekać dwa tygodnie, by wzeszły chwasty, które należy usunąć chemicznie lub mechanicznie.

Ziemię warto też wzbogacić z wierzchu warstwą ziemi ogrodniczej, która będzie przemieszana z piaskiem i gliną. Po tym procesie można wysiewać nasiona, mając na względzie fakt, iż kiełkowanie będzie nierównomierne. W pierwszym okresie wzrostu kwiatów należy dopilnować, by gleba nie przysychała, a była stale wilgotna. Wysiew łąki najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, w okresie od marca do maja lub późną jesienią, czyli w listopadzie.