Zabezpieczenie/pielęgnacja ogrodów zimą

Jesień uznawana za najpiękniejszą z pór roku to czas, w którym warto rozpocząć przygotowania do sezonu zimowego. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli przydomowych ogródków. Mimo, iż w tym czasie rośliny nie wymagają aż tak wzmożonej pielęgnacji jak latem, nie oznacza, że należy o nich zapomnieć.

 Jak przygotować ogród do zimy?

Przed nadejściem najmroźniejszych miesięcy w roku, należy szczególnie zadbać o kondycję roślin. Prace zabezpieczające i pielęgnacyjne warto rozpocząć już jesienią tuż przed spadkiem temperatur. Szczególnie polecane są różnego rodzaju nawozy o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, które posiadają niewiele azotu. Nawożone w ten sposób rośliny lżej zniosą zimowe niedogodności, a wiosną rozpoczną wegetację w lepszej kondycji.

Opady śniegu i spadek temperatur z pewnością nie będą sprzyjać kondycji trawnika. W ramach zabiegu pielęgnacyjnego, należy go skosić, dopóki trawa rośnie, a także pamiętać, by nic na nim nie zostawiać i dokładnie zgrabić. Pozostawione liście lub skoszona trawa mogą stworzyć nieprzepuszczalną warstwę dla powietrza, co sprzyjać będzie rozwojowi pleśni śniegowej.

Wielu ogrodników zimą decyduje się na zabieg bielenia, który chroni drzewa przed ranami, które powstać mogą w wyniku znacznych wahań temperatur w dzień i w nocy. W przypadku posiadania oczka wodnego, należy pamiętać o wcześniejszym wyłączeniu i wyjęciu z wody pompy i filtra. Natomiast ryby i rośliny z tego typu zbiorników należy przenieść do akwarium.

 Jak dbać o ogród zimą?

W momencie nastania zimy, ogród, który jest odpowiednio przygotowany nie będzie wymagał wielkiego nakładu pracy. Pielęgnacja ogrodów zimą powinna być przemyślana, dlatego nawadnianie wykonuje się sporadycznie, a najlepiej wybrać do tego umiarkowanie ciepły dzień. Ponadto w okresie zimowym przycina się większość drzew i krzewów owocowych w ogródku, jednak należy dostosować technikę cięcia do odmiany lub formy drzewka.
Warto także od czasu do czasu sprawdzać stan osłon umieszczonych na roślinach ogrodowych, które chronią je przed zimowym mrozem i warunkami atmosferycznymi. Najczęściej zakrywa się je igliwiem lub materiałem przepuszczającym powietrze, takim jak agrowłóknina.