Aranżowanie ogrodu z głową

Bez względu na wielkość działki budowlanej, przestrzeń dookoła obiektu mieszkalnego wymaga odpowiedniego i przemyślanego projektu. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić środki finansowe, ale też ominąć pułapek, w które łatwo wpaść podczas urządzania i aranżowania ogrodu. Jak to zrobić? Sprawdź!

Mały ogród – duże pole do popisu

Często miewamy mylne przekonanie, że im mniejsza przestrzeń do zaplanowania, tym trudniejsze będzie zadanie i mniej elementów się zmieści. Aranżowanie ogrodu z głową to nic innego, jak przemyślany wybór roślin, a także sensowne rozplanowanie mebli czy oświetlenia.

Dysponując małą powierzchnią wokół domu nie należy wybierać roślin spontanicznie na podstawie wyglądu, które nam się bardziej podobają. Warto tu zastosować regułę złotego środka. Małe ogrody do aranżacji powinny być raczej minimalistyczne, a większość elementów powinna być ze sobą spójna. Mieszając zbyt wiele styli i deseni możemy uzyskać wrażenie nieporządku, co nie każdemu może przypaść do gustu.

W małym ogrodzie warto zatem postawić na murki, które uporządkują przestrzeń, a także rośliny z dekoracyjnymi liśćmi. Małe kwiaty to również świetny wybór, bowiem powiększą one optycznie przestrzeń, a przy tym nie przysłonią ważnych części ogrodu. Aranżacja małej przestrzeni wymaga unikania nadmiaru wzorów, bowiem chaos sprawdza się jedynie na dużych terenach.

Zobacz: Projektowanie ogrodów przydomowych

O czym pamiętać urządzając ogród?

Podejmując się aranżacji ogrodu samodzielnie, warto przemyśleń nad doborem roślin, które nie tylko wkomponują się w przestrzeń, ale też będą łatwe w pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się pnącza, które nie zajmują dużo miejsca, a także małe drzewa, takie jak klon palmowy czy japoński. Warto także pamiętać o rozmieszczeniu roślin, te z większymi liśćmi powinno się sadzić bliżej domu, natomiast te o drobnej budowie na końcu aranżowanego ogrodu. Dzięki temu powiększymy optycznie przestrzeń, która będzie się wydawała na bardziej przestronną.

Podczas urządzania zielonych terenów dookoła domu warto zwrócić także uwagę na detale i drobne elementy, pamiętając przy tym, że siła tkwi w prostocie. Im prostsze i skromniejsze dekoracje tym lepiej. Przestrzeń przed i za domem to miejsce idealne do relaksu, dlatego warto szybciej sporządzić koncepcję tego, jak ona ma wyglądać. Dzięki temu ogród będzie cieszył oko na długie lata, a także będzie łatwy w pielęgnacji i wykonywaniu sezonowych prac porządkowych.