Strzyżenie korekcyjne drzew i krzewów jako walor dekoracyjny

Zarówno drzewa, jak i krzewy wymagają odpowiednio przeprowadzonego, regularnego strzyżenia. Jest to działanie niezbędne nie tylko po to, by osiągnąć przyjemną dla oka estetykę, ale również w celu dbania o prawidłowy rozwój roślinności oraz pozbywania się elementów chorych lub ingerujących w ich naturalny wzrost. Właśnie dlatego pielęgnacja musi być przeprowadzana przez osoby, które zajmują się tym zawodowo lub posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, by podjąć owe działania samodzielnie.

Strzyżenie korekcyjne drzew i krzewów jako walor dekoracyjny, jak również pielęgnacyjno-sanitarny

Bez wątpienia jednym z głównych powodów, dla którego strzyżenie drzew i krzewów jest praktykowane, jest zachowanie ich walorów estetycznych. Piękno natury towarzyszy nam od zarania dziejów i kojarzy się z bezpieczeństwem, spokojem oraz nadzieją na lepsze jutro. Nic więc dziwnego, iż sztuka modelowania roślinności w taki sposób, by sprawiała przyjemność obserwującym zyskała poważanie wśród zwolenników zielonych widoków.

Estetyka nie jest jednak odosobnioną przyczyną, dla której tak istotne jest strzyżenie drzew i krzewów w odpowiedni sposób. W grę wchodzi również walor pielęgnacyjno-sanitarny, który jest co najmniej równie ważny co walory dekoracyjne roślinności. Dzięki korygowaniu gałęzi oraz pnia drzewa jesteśmy w stanie zapewnić mu prawidłowy rozwój. Nieprawidłowe cięcia w koronie mogą prowadzić do komplikacji, w tym nieodwracalnych zniekształceń zakłócających
naturalny wzrost.

Niezwykle istotne jest również pozbywanie się gałęzi chorych oraz tych, które mogą stwarzać zagrożenie dla przechodniów. Tyczy się to szczególnie pni gatunków drzew, u których często można zauważyć zakażenie. Nie inaczej jest z krzewami, które choć prostsze w pielęgnacji, wymagają poświęcenia równie dużej uwagi co ich wyżsi pobratymcy. Niezależnie od tego, jaki jest główny powód przeprowadzania strzyżenia, dbanie o drzewa oraz krzewy to ważny fragment utrzymania bezpieczeństwa oraz naturalnego piękna na podwórku naszej działki czy posesji.