Pielęgnacja i strzyżenie trawników

Pielęgnacja i strzyżenie trawników znajdujących się na naszym podwórku lub działce to satysfakcjonujące zadanie, choć z początku może się wydawać trudne i niezrozumiałe. Samo strzyżenie, które wcale nie jest tak prostym procesem, jak się może wydawać, jest tylko jedną z wielu czynności wykonywanych przez miłośników zadbanego podłoża. W tym artykule dowiesz się jak poprawnie ścinać wyrastające na Twoim podwórzu źdźbła oraz co zrobić, by godnie reprezentowały one Twoje poświęcenie i cierpliwość.

Zobacz również: Pielęgnacja i konserwacja terenów zielonych

Strzyżenie trawników – zadanie godne mnichów

Strzyżenie trawników jest zadaniem nie tyle skomplikowanym, co, jak niektórzy twierdzą, nużącym i powtarzalnym. Niezależnie bowiem od poziomu zapuszczenia podwórka źdźbła musimy kosić stopniowo – najlepiej skracając je o centymetr, góra dwa, za każdym razem ukrócając je o końcówkę. Długość końcowa zależy od właściciela posesji i jego zmysłu estetycznego. Radzimy jednak podczas upałów zdecydować się na pozostawienie wyższych źdźbeł, by nie zostały one zbytnio wysuszone. Kosić najlepiej jest zaczynając od rogu, by formułując tak zwanego „ślimaka” znaleźć się na końcu na samym środku terenu.

Pielęgnacja trawników – koszenie to dopiero początek

Najważniejszą czynnością, która pozwala na uzyskanie, i utrzymanie, pięknego trawnika jest odpowiednie nawadnianie. Nawet zwykłe źdźbła, podobnie jak wszystkie żywe rośliny, jako jeden ze składników niezbędny do ich przeżycia potrzebują wody. Jest to szczególnie istotne podczas faz trwających od zasiewu do momentu rozkrzewienia.

Kolejnym istotnym elementem stworzenia oraz dbania o wspaniałe, pokazowe trawniki jest nawożenie. Tutaj należy pamiętać, by regularnie nawozić podwórko lub działkę, ponieważ azot działa jako jeden z niezbędnych roślinom składników do rozrostu oraz funkcjonowania. Na koniec warto również wspomnieć o regularnych usuwaniu chwastów oraz szkodników. O ile te pierwsze są zwykle dość proste do pozbycia się, o tyle popularne w Polsce zwierzęta kopiące tunele mogą okazać się wyzwaniem dla wielu nie do pokonania.