Wszystko o trawnikach – rodzaje, sposoby pielęgnacji i ciekawostki

Przyjazna, zielona przestrzeń otaczająca dom to marzenie niejednej rodziny. Podstawę stanowi zadbany trawnik, który zazwyczaj pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też rekreacyjną. Na rynku istnieje wiele rodzajów murawy, a wybór odpowiedniej opcji zależy od stylu życia, preferencji oraz potrzeb mieszkańców, a także warunków środowiskowych charakterystycznych dla danej powierzchni. Gatunki traw prezentują różne tempo wzrostu, zapotrzebowanie na składniki odżywcze, odporność na czynniki atmosferyczne czy intensywność eksploatacji.

Rodzaje trawników: trawnik sportowy, dekoracyjny, a może klasyczna murawa?

Jeśli chcemy korzystać z murawy w celach rekreacyjnych, warto zdecydować się na wytrzymały trawnik sportowy, który składa się z wiechliny łąkowej i rajgrasu angielskiego. Rośliny te są odporne na deptanie, szybko rosną i sprawnie się regenerują. Natomiast jeśli naszym celem jest ozdobienie przestrzeni, sprawdzi się trawnik typowo dekoracyjny, złożony z cienkich ździebeł kostrzewy i mietlicy. Tworzą one gęsty, elegancki dywan – doskonałą oprawę dla kwiatów i krzewów. Najpopularniejsza jest jednak opcja uniwersalna, czyli murawa, która łączy w sobie cechy trawnika sportowego i ozdobnego. Nic dziwnego, że jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem dla przydomowych terenów.

Sposoby pielęgnacji przydomowej trawy

Trawnik wbrew pozorom jest dość wymagającym obiektem – należy pamiętać o wielu zabiegach pielęgnacyjnych. Raz na kilka lat warto zastosować wertykulację i aerację podłoża, aby rozluźnić i napowietrzyć glebę. Co najmniej raz w roku trzeba zastosować nawóz, dobrze jest też uzupełnić ubytki, poprzez dosianie. Do regularnych zabiegów natomiast należy odchwaszczanie, nawadnianie oraz koszenie.

Ciekawostki – co w trawie kwitnie?

Najlepszą porą na zakładanie trawnika jest wiosna, zwłaszcza miesiące kwiecień-maj. Jeśli chcą Państwo uzyskać efekt dziko kwitnącej murawy, można do mieszanki dodać nasiona polnych kwiatów, takich jak na przykład stokrotki. Firma Ogrody Markowe służy profesjonalną pomocą w zakładaniu i utrzymaniu estetycznych trawników. Zapraszamy do kontaktu z nami!