Cięcia korekcyjne drzew i krzewów

Koniec zimy i wczesna wiosna to idealny moment na przegląd drzew i krzewów. W interesie zarządców leży zatem zlecenie oceny stanu roślin i wykonania ewentualnych prac, które będą polegać na usunięciu obumarłych czy porażonych gałęzi. Cięcia korekcyjne drzew i krzewów to jeden z częściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Na czym polega? Sprawdź!

Na czym polega cięcie drzew?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że niektóre drzewa i krzewy ozdobne nie wymagają cięcia, natomiast inne by zdrowo rosły powinny być systematycznie przycinane. Właściwy rodzaj i termin cięcia jest zatem inny dla różnych grup roślin, a nawet dla poszczególnych odmian. Zależy to przede wszystkim od zastosowania roślin i ich biologii.

Sam proces przycinania drzew i krzewów jest czasami konieczne, jednak zawsze jest ono w mniejszym lub większym stopniu szkodliwe dla nich. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na technikę wykonywania tego zabiegu i nie tylko, bowiem nieprawidłowe może być przeprowadzenie procesu w nieodpowiednim terminie. Ponadto należy zapobiegać drastycznym cięciom drzew, takim jak redukcja korony czy ogławianie. Im zdrowsze drzewo, tym pełniejsza jest jego korona. Cięcia sanitarno-selekcyjne wykonuje się ze względu na utrzymanie drzew w dobrej kondycji i bezpieczeństwo.

Wyróżnić można różne rodzaje cięć, między innymi pielęgnacyjne, czyli przyrodnicze i techniczne, czyli nie przyrodnicze. Można również mówić o cięciu sanitarno-selekcyjnym, którego rolą jest rozluźnienie oraz przerzedzenie korony, by w ten sposób zapobiec ewentualnym infekcjom.

Czym jest cięcie sanitarno-selekcyjne drzew?

Mówiąc o cięciu sanitarno-selekcyjnym drzew i krzewów mamy na myśli pielęgnację szczególnie starszych roślin, poprzez usunięcie z nich gałęzi ukształtowanych w nieprawidłowy sposób. Proces polega na usunięciu suchych, chorych oraz uszkodzonych pędów, które mogą stanowić potencjalne ognisko infekcji, a dodatkowo wyglądają nieestetycznie i w niektórych przypadkach mogą spaść na ziemię podczas porywistego wiatru lub pod ciężarem śniegu.

Warto pamiętać, że jakiekolwiek cięcie, między innymi sanitarno-selekcyjne powinno być wykonywane w trakcie okresu wegetacyjnego, z powodu zagrożenia patogenami, a także wiosną, gdy rośliny wypuszczają liście. Odpowiednio przygotowana do takich prac firma, z pewnością będzie służyć profesjonalnym doradztwem, kiedy takie zabiegi należy wykonywać. Prawidłowe formowanie drzew ma bowiem pozytywny wpływ na ich wzrost i kwitnienie.