Pielęgnacja ogrodów latem

Idealna miejsce otoczone zielenią, które będzie przyjemnym miejscem do wypoczynku to marzenie wielu osób. Przydomowy ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez większość roku, bowiem tylko w ten sposób pozostanie on piękny. Jak powinna wyglądać pielęgnacja ogrodów latem? Sprawdź!

Całoroczny ogród

W okresie letnim należy kontynuować prace w ogrodzie, które rozpoczęliśmy wczesną wiosną, pamiętając przy tym by zapewnić roślin odpowiednią wilgotność. Podczas upałów woda paruje znacznie szybciej z gleby, co grozi przesuszeniem roślin.

Na prace ogrodowe latem składa się wiele czynności, jednak do podstawowych należy regularne koszenie trawnika, podcinanie drzew i krzewów, a także nawadnianie roślin i ich właściwe nawożenie. Należy jednak pamiętać, by zwracać szczególną uwagę na warunki atmosferyczne, które panują danego dnia. Nie zaleca się bowiem podlewania ogrodu latem w dni najbardziej nasłonecznione, ponieważ grozi to poparzeniami liści oraz kwiatów, powstałymi poprzez szybkie wyparowanie kropel wody z roślin. Najlepszą porą na podlewanie jest zmierzch lub wczesne godziny poranne. Warto pamiętać, by woda była w zbliżonej temperaturze do tej, która panuje w otoczeniu.

Letnie prace porządkowe w ogrodzie

Wspomniane prace pielęgnacyjne w ogrodzie latem to nie tylko podlewanie, które uznać można za relaksującą czynność. Ważne jest także systematyczne usuwanie chwastów, które skutecznie zabierają roślinom wodę i składniki pokarmowe. Występują one wszędzie, od trawników, przez warzywnik, na rabatach kwiatowych kończąc. W niektórych przypadkach ręczne usuwanie chwastów może nie wystarczyć, dlatego warto wdrożyć chemiczne środki chwastobójcze.

By wzmocnić rośliny, do wody warto dodać kilka kropel płynnego nawozu, który dostarczy odpowiednich składników i minerałów, wspomagających wzrost i zdrowe pędy. Nawożone rośliny ogrodowe latem mają szansę przetrwać największą falę upałów, jednak warto pamiętać, by nawozić najdłużej do lipca.

Okres letni to również dobry czasy, by przesadzić te drzewka owocowe, które wydają zbyt wiele plonów. Można to zrobić ręcznie po świętojańskim opadnięciu zawiązków, czyli w okresie do końca czerwca. Zabieg ten pozwoli zapobiec zebraniu plonu zbyt drobnego i pełnego niedojrzałych owoców.