Na czym polega zakładanie trawników?

Właściciele domów jednorodzinnych czy mieszkańcy bloków z małymi ogródkami mogą nie tylko poszczycić się pięknymi uprawami czy kwiatami, ale też wygospodarować miejsce na relaks. Najważniejszym elementem ogrodu jest zieleń, która nie tylko dobrze się kojarzy, ale przede wszystkim uspokaja, a także zmniejsza stres. Nasza firma specjalizuje się w wielu pracach ogrodniczych, między innymi zakładaniu trawników. Na czym ten proces polega?

Przygotowanie podłoża

Przed właściwym założeniem trawnika w ogrodzie, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować całe podłoże, a także je wyrównać. W tym celu należy usunąć wszelkie chwasty, nierówności oraz inne elementy, takie jak kamienie, korzenie czy pozostałości po odbytych w przeszłości pracach budowlanych. Oczyszczony teren z niechcianej roślinności można spryskać preparatem chwastobójczym, po czym glebę należy dobrze przekopać. Górną warstwę ziemi zaleca się wymieszać z nawozem lub kompostem, wówczas zakładany trawnik lepiej się przyjmie.

Wspomniany wyżej wstępny etap jest bardzo ważny, bowiem zanieczyszczony teren może niekorzystanie wpłynąć na odczyn gleby w naszym ogrodzie. To z kolei może w przyszłości rzutować na rozwój całej roślinności. Zieleń w ogrodzie to podstawowy element, a jeśli trawnik jest zadbany, stanowi wizytówkę domu, sprawiając, że aranżacja otoczenia zewnętrznego jest spójna i jednorodna. Odpowiednim momentem na zakładanie zielonego dywanu w ogrodzie jest okres od połowy kwietnia do końca maja. Nie jest to jednak jedyny możliwy przedział czasowy, bowiem można to zrobić także w środku lata, pod warunkiem, że gleba będzie regularnie podlewana.

Zalety trawnika z siewu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów trawników, między innymi z rolki czy siewu. My oferujemy usługę zakładania drugiej opcji. Bez względu jednak na to, na jaką metodę się zdecydujemy, obie mogą zaowocować piękną zielenią wysokiej jakości. W przypadku metody z siewu jest to o wiele tańsze rozwiązanie, a nasiona idealnie sprawdzają się do zazieleniania małych powierzchni, a także drobnych napraw zieleni. Ponadto trawnik zakładany metodą siewu lepiej aklimatyzuje się w trudnych warunkach, a same nasiona są łatwe w rozprowadzaniu, przenoszeniu i przechowywaniu. Na rezultaty niestety trzeba trochę poczekać, bowiem nie są one natychmiastowe tak jak w przypadku zieleni z rolki. Należy podkreślić jednak, że ziemię pod oba zakładane trawniki przygotowuje się niemalże w identyczny sposób.